wtorek, 12 listopada 2013

sen...

Dziś przytaczamy ważny tekst o śnie maluszków:

Sen niemowlaka jest bardzo ważny, bo dzięki odpowiedniej ilości snu niemowlę prawidłowo się rozwija i zdrowo rośnie. Nie dziwi więc, że rodzice mają mnóstwo pytań na temat snu niemowlaka. Odpowiadamy na najczęstsze z nich. Ile czasu powinno spać niemowlę?
Oto ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko. Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości i w wypadku każdego dziecka są one nieco inne.Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem.
Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny.

Dlaczego niektóre niemowlęta śpią dłużej, a inne zdecydowanie krócej? To, ile dziecko śpi, zależy od jego wieku, temperamentu, genów, wrażliwości. A więc rzeczy, które od ciebie nie zależą. Warto też wiedzieć, że dzieci, które potrafią za jednym razem zjeść więcej, na ogół potem dłużej śpią (mleko zapełnia brzuszek niemowlaka przez dłuższy czas i głód ich nie budzi). Stąd wcześniak lub niemowlę o niskiej masie urodzeniowej może budzić się częściej, bo ma mniejszy żołądek, a potrzebuje więcej kalorii, żeby nadrobić zaległości.

Układanie dziecka do snu nie jest prostą sprawą. Pozycje do spania powinny bowiem być nie tylko wygodne z punktu widzenia malucha, ale także całkowicie bezpieczne.
Pierwszą zasadą, o której powinna pamiętać każda mama, jest to, że pozycja ułożenia noworodka będzie służyła mu przez najbliższe kilka godzin. Nie może zatem to być pozycja na brzuchu, bo zbyt długie leżenie może spowodować uduszenie się dziecka.
Sen noworodka jest najbezpieczniejszy, jeśli ułożysz go na pleckach lub na boku, by nie zachłysnęło się ulewającym pokarmem.

Niezależnie od wieku maleństwa oraz ilości jego snu polecamy materace Vitmat. Na nim na sen maleństwa na pewno będzie udany.

Źródło tekstu: Vitmat.pl

2 komentarze:

  1. Materac to podstawa - my właśnie myślimy nad zmianą łóżeczka na doroślejsze - i poważne dyskusje dotyczą materaca właśnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, aby sen był dobry wygodny i zdrowy materac jest niezbędny. Oczywiście zapraszamy do nas :) http://tutulandia.pl/pl_PL/producer/Vitmat/55

      Usuń